Artykuł sponsorowany

Czy suszone pieczarki zachowują swoje wartości odżywcze?

Czy suszone pieczarki zachowują swoje wartości odżywcze?

Suszenie pieczarek to coraz popularniejsza metoda konserwacji grzybów, która pozwala cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Wielu zastanawia się jednak, czy pieczarka suszona posiada takie same wartości odżywcze jak świeża. Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niejednego miłośnika grzybów.

Proces suszenia i jego wpływ na wartości odżywcze

Suszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności, polegająca na usunięciu wody z produktu, co utrudnia rozwój bakterii i pleśni. W przypadku pieczarek proces ten może prowadzić do utraty niektórych witamin, takich jak witamina C, które są wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Jednak inne składniki odżywcze, takie jak białko, błonnik, minerały i witaminy z grupy B, pozostają w dużym stopniu zachowane.

Zwiększone stężenie niektórych składników odżywczych

Ciekawym aspektem dotyczącym suszenia pieczarek jest fakt, że proces ten może prowadzić do zwiększenia stężenia niektórych składników odżywczych. Przykładem jest beta-glukan – substancja o właściwościach przeciwnowotworowych, której zawartość w pieczarkach suszonych jest nawet kilkukrotnie wyższa niż w świeżych. Podobnie ma się sprawa z zawartością błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Porównanie wartości odżywczych pieczarek świeżych i suszonych

Wartości odżywcze pieczarek suszonych różnią się nieco od tych w przypadku grzybów świeżych. W 100 g suszonych pieczarek znajdziemy około 30 g białka, 40 g błonnika, 2 g tłuszczu i 3 g węglowodanów. W porównaniu do tego, świeże pieczarki zawierają tylko około 3 g białka, 2 g błonnika, 0,5 g tłuszczu i 4 g węglowodanów na 100 g. Co więcej, suszone pieczarki są bogatsze w minerały takie jak potas, fosfor czy magnez.

Zastosowanie pieczarek suszonych w kuchni

Pieczarka suszona jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, takich jak zupy, sosy czy zapiekanki. Przed użyciem warto je namoczyć przez około 30 minut w ciepłej wodzie, aby przywrócić im miękkość i objętość. Suszone pieczarki mają intensywniejszy smak niż świeże, dlatego warto dodać je do potraw, które mają być wyraziste w smaku.

Podsumowując, choć suszone pieczarki tracą nieco witamin w procesie suszenia, to wciąż są cennym źródłem białka, błonnika i minerałów. Co więcej, niektóre składniki odżywcze występują w nich nawet w większych ilościach niż w pieczarkach świeżych. Dlatego warto mieć je na uwadze podczas planowania zdrowej i zrównoważonej diety.