Artykuł sponsorowany

Jaki okap wybrać do kuchni w bloku?

Jaki okap wybrać do kuchni w bloku?

Wybór odpowiedniego okapu kuchennego może być kluczowy dla komfortu gotowania w mieszkaniu w bloku. Właściwie dobrany sprzęt zapewni skuteczne usuwanie zapachów, dymu i wilgoci, co wpłynie na jakość życia mieszkańców. W poniższym artykule przedstawiamy trzy rodzaje okapów, które warto rozważyć podczas urządzania kuchni w bloku.

Okap centralny - sprawdzony wybór

Okap centralny to klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się w większości kuchni. Montowany jest nad płytą grzewczą, a jego zadaniem jest odsysanie powietrza z całej kuchni. Okapy centralne występują zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i aranżacji wnętrza. Warto zwrócić uwagę na parametry takie jak wydajność, poziom hałasu oraz energooszczędność. Okap centralny może działać zarówno w trybie wyciągu, jak i recyrkulacji powietrza, co jest szczególnie ważne w mieszkaniach bez możliwości podłączenia do wentylacji zewnętrznej.

Okap podszafkowy - oszczędność miejsca

Okap podszafkowy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność miejsca w kuchni. Montowany jest bezpośrednio pod szafką wiszącą, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Okapy podszafkowe są zwykle mniejsze od centralnych, ale równie skuteczne w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Przy wyborze tego rodzaju okapu Berg warto zwrócić uwagę na jego szerokość - powinna być ona zbliżona do szerokości płyty grzewczej, aby zapewnić optymalną wydajność. Podobnie jak w przypadku okapów centralnych, istnieje możliwość pracy w trybie wyciągu lub recyrkulacji powietrza.

Okap wyspowy - elegancja i funkcjonalność

Okap wyspowy to rozwiązanie dedykowane dla kuchni z wyspą, gdzie płyta grzewcza znajduje się w centralnej części pomieszczenia. Montowany jest na suficie, dzięki czemu stanowi efektowny element dekoracyjny i jednocześnie skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć. Okapy wyspowe są zazwyczaj większe i bardziej wydajne niż pozostałe rodzaje okapów, co sprawia, że doskonale radzą sobie nawet w dużych przestrzeniach. Warto jednak pamiętać, że montaż takiego okapu może wymagać dodatkowych prac instalacyjnych oraz odpowiedniej wysokości pomieszczenia. Przed zakupem okapu wyspowego należy również sprawdzić, czy istnieje możliwość podłączenia do wentylacji zewnętrznej lub czy można go skonfigurować w trybie recyrkulacji powietrza.