Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje azalii rozróżniamy?

Jakie rodzaje azalii rozróżniamy?

Azalie to popularne krzewy ozdobne, które zachwycają swoimi pięknymi, intensywnie kolorowymi kwiatami. W Polsce uprawiane są głównie na działkach i w ogrodach przydomowych, ale można je również spotkać w parkach miejskich czy arboretach. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór odpowiedniej azalii do swojego ogrodu, warto poznać różnorodność tych roślin i dowiedzieć się, jakie rodzaje azalii możemy rozróżnić.

Jakie są rodzaje azalii?

Azalie wielkokwiatowe (Rhododendron simsii) to najbardziej znane i popularne krzewy ozdobne z rodziny wrzosowatych. Charakteryzują się dużymi, efektownymi kwiatami, które osiągają średnicę nawet do 10 cm. Kwitną od maja do czerwca, a ich barwa może być różna - od białej, przez różową, czerwoną, aż po purpurową. Azalie wielkokwiatowe są doskonałym wyborem dla osób, które chcą uzyskać spektakularny efekt w swoim ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że wymagają kwasowej gleby oraz stanowiska osłoniętego od silnych wiatrów.

Azalie japońskie (Rhododendron obtusum) to kolejny popularny rodzaj azalii, który swoją nazwę zawdzięcza pochodzeniu z Japonii. Rośliny te mają mniejsze kwiaty niż azalie wielkokwiatowe, ale równie piękne i intensywne kolory. Kwitną od kwietnia do maja, a ich kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, w zależności od odmiany. Azalie japońskie są mniej wymagające niż wielkokwiatowe i lepiej znoszą niższe temperatury. W Polsce często uprawiane są jako rośliny doniczkowe, ale również dobrze radzą sobie na zewnątrz, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki.

Azalie pontyjskie (Rhododendron luteum) to rodzaj azalii pochodzących z rejonu Pontu Euxin (dzisiejsze wybrzeże Turcji). Są to krzewy o wysokości do 2 metrów, które charakteryzują się jaskrawożółtymi kwiatami o intensywnym zapachu. Kwitną od maja do czerwca i są bardzo atrakcyjne dla pszczół oraz innych owadów zapylających. Azalie pontyjskie świetnie sprawdzają się na skalniakach, rabatach czy jako rośliny okrywowe. Wymagają jednak, podobnie jak azalie wielkokwiatowe, kwasowej gleby oraz stanowiska osłoniętego od wiatru.

Oprócz wymienionych rodzajów azalii na rynku dostępne są również inne, mniej znane gatunki i odmiany. Wybierając odpowiednią azalię do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na jej wymagania glebowe, klimatyczne oraz upodobania co do stanowiska. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknem tych niezwykłych krzewów przez wiele lat.