Artykuł sponsorowany

Co najczęściej wywołuje podrażnienia dziąseł?

Co najczęściej wywołuje podrażnienia dziąseł?

Podrażnienia dziąseł są powszechnym problemem, który może prowadzić do bólu, krwawienia i dyskomfortu. Warto zatem poznać najczęstsze przyczyny tego zjawiska, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i utrzymać zdrowie jamy ustnej na wysokim poziomie. W tym artykule omówimy cztery główne czynniki prowadzące do podrażnień dziąseł.

Przeczytaj również: Jakie są fakty i mity na temat skalingu zębów?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem podrażnień dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Brak regularnego szczotkowania zębów oraz nitkowania może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, co z kolei może wywołać stan zapalny dziąseł. Ponadto, używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów lub zbyt mocne szczotkowanie może również prowadzić do uszkodzeń dziąseł i podrażnień. Dlatego warto dbać o codzienną higienę jamy ustnej, stosując miękką szczoteczkę oraz delikatne ruchy podczas mycia zębów.

Choroby przyzębia

Podrażnienia dziąseł mogą być również spowodowane chorobami przyzębia, takimi jak gingiwitis czy periodontitis. Gingiwitis to stan zapalny dziąseł, który może prowadzić do krwawienia, zaczerwienienia i obrzęku. Jeśli nie zostanie odpowiednio leczony, może przejść w bardziej zaawansowaną formę choroby przyzębia - periodontitis, która może prowadzić do utraty zębów. W przypadku podejrzenia chorób przyzębia, należy skonsultować się z dentystą np. periodontologiem z Rzeszowa, który oceni stan jamy ustnej i zaleci odpowiednie leczenie.

Stres i niewłaściwa dieta

Stres oraz niewłaściwa dieta mogą również wpływać na zdrowie dziąseł. Długotrwały stres może osłabić układ odpornościowy organizmu, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje bakteryjne i wirusowe, również te dotyczące jamy ustnej. Z kolei niewłaściwa dieta uboga w witaminy i minerały może prowadzić do osłabienia dziąseł i zwiększać ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Dlatego warto zadbać o zdrową dietę bogatą w białko, witaminy oraz minerały, a także unikać nadmiernego spożycia słodyczy i napojów gazowanych.

Używanie wyrobów tytoniowych

Palenie papierosów oraz używanie innych wyrobów tytoniowych jest jednym z głównych czynników ryzyka dla zdrowia dziąseł. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować podrażnienia i uszkodzenia dziąseł, co prowadzi do stanów zapalnych. Ponadto, palenie może utrudniać proces gojenia się dziąseł po zabiegach dentystycznych oraz zwiększać ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Dlatego osoby palące powinny rozważyć rzucenie nałogu, aby poprawić zdrowie swoich dziąseł i zmniejszyć ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych.