Artykuł sponsorowany

Co wyróżnia moduły fotowoltaiczne typu n?

Co wyróżnia moduły fotowoltaiczne typu n?

Fotowoltaika to dziedzina, która dynamicznie się rozwija, a nowe technologie pojawiają się na rynku w szybkim tempie. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają moduły fotowoltaiczne typu N. Czym różnią się od tradycyjnych modułów i jakie są ich zalety.

Jakie są różnice między modułami typu N a modułami typu P?

Podstawową różnicą między modułami fotowoltaicznymi typu N a typu P jest sposób, w jaki są one wykonywane. Moduły typu P są oparte na krzemie boronowanym, podczas gdy moduły fotowoltaiczne N type wykorzystują krzem fosforowany. Dzięki temu, moduły typu N cechują się lepszymi parametrami pracy i wyższą sprawnością energetyczną. Ponadto, ze względu na mniejszą ilość domieszek metali szlachetnych, takich jak srebro, moduły te są bardziej przyjazne dla środowiska i mają niższy wpływ na jego degradację. Wreszcie, moduły typu N są mniej podatne na degradację indukowaną przez światło (LID), co przekłada się na dłuższą żywotność i lepsze zachowanie wydajności w czasie.

Moduły fotowoltaiczne typu N cechują się wyższą sprawnością energetyczną w porównaniu z modułami typu P. Wynika to z faktu, że krzem fosforowany ma mniejszą ilość domieszek i lepsze właściwości przewodnictwa elektrycznego. Dzięki temu, moduły te są w stanie wygenerować więcej energii z tej samej powierzchni, co przekłada się na większą wydajność systemów fotowoltaicznych opartych na modułach typu N. Ponadto, moduły te są mniej podatne na wpływ temperatury, co oznacza, że ich sprawność nie spada tak szybko przy wzroście temperatury otoczenia.

W jakich sytuacjach warto zainwestować w moduły fotowoltaiczne typu N?

Inwestycja w moduły fotowoltaiczne typu N jest szczególnie korzystna w przypadkach, gdy dysponujemy ograniczoną powierzchnią dachu lub gdy chcemy zainstalować system o dużej mocy. Ze względu na wyższą sprawność energetyczną, moduły te pozwalają na uzyskanie większej ilości energii z tej samej powierzchni, co może być kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych celów energetycznych. Ponadto, ze względu na dłuższą żywotność i lepsze zachowanie wydajności w czasie, moduły typu N mogą być bardziej opłacalne w długim okresie, szczególnie w przypadku instalacji o dużym rozmiarze.