Artykuł sponsorowany

Czy otręby owsiane bezglutenowe mogą pomóc w poprawie trawienia?

Czy otręby owsiane bezglutenowe mogą pomóc w poprawie trawienia?

Otręby owsiane bezglutenowe zdobywają coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób z nietolerancją glutenu czy chorobą trzewną. Wiele osób zastanawia się, czy takie produkty mogą przyczynić się do poprawy trawienia i ogólnego samopoczucia. W tym artykule przyjrzymy się właściwościom otrębów owsianych bezglutenowych, ich wpływowi na układ trawienny oraz porównamy je z tradycyjnymi otrębami owsianymi.

Właściwości otrębów owsianych bezglutenowych

Otręby owsiane bezglutenowe są produktem pochodzącym z owies, który nie zawiera białka gluten. Dzięki temu mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią. Otręby te są bogate w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Dodatkowo, zawierają witaminy z grupy B, witaminę E, magnez, żelazo oraz białko roślinne. Warto również wspomnieć, że otręby owsiane bezglutenowe są niskokaloryczne i mogą przyczynić się do utrzymania prawidłowej masy ciała.

Wpływ na układ trawienny

Błonnik pokarmowy zawarty w otrębach owsianych bezglutenowych ma korzystny wpływ na układ trawienny. Przede wszystkim, wspomaga perystaltykę jelit, co przyczynia się do regularnego wypróżniania. Działa również prebiotycznie, stymulując rozwój korzystnej mikroflory jelitowej i hamując rozwój patogennych bakterii. Ponadto, błonnik pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą. Otręby owsiane bezglutenowe mogą również łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak bóle brzucha czy wzdęcia.

Porównanie z tradycyjnymi otrębami owsianymi

Otręby owsiane bezglutenowe różnią się od tradycyjnych otrębów owsianych przede wszystkim brakiem glutenu. Dla osób z nietolerancją glutenu czy celiakią jest to kluczowa różnica, gdyż spożywanie glutenu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli chodzi o wartość odżywczą, oba rodzaje otrębów są zbliżone – zawierają dużo błonnika, witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą być uczulone na białko zawarte w owsie, nawet jeśli jest on bezglutenowy. W takim przypadku należy wybrać inne źródło błonnika, np. otręby pszenne.