Artykuł sponsorowany

Jak dbać o rutewkę delavayię?

Jak dbać o rutewkę delavayię?

Rutewka Delavayi, znana również jako rutewka chińska, to piękna i egzotyczna roślina, która może stać się ozdobą każdego ogrodu. Jej niezwykłe kwiaty o intensywnym fioletowym kolorze oraz wyjątkowy pokrój sprawiają, że przyciąga wzrok i zachwyca nawet najbardziej wymagających miłośników roślin. Jak jednak dbać o tę tajemniczą roślinę, aby cieszyć się jej urodą przez długie lata?

Przeczytaj również: Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Jakie są wymagania glebowe rutewki Delavayi?

Rutewka Delavayi najlepiej rośnie w przepuszczalnej, żyznej i próchniczej glebie. Optymalne pH dla tej rośliny wynosi 6,0–6,5, co oznacza, że preferuje ona lekko kwasowe podłoże. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego drenażu, gdyż rutewka nie toleruje zastoisk wodnych ani nadmiernego przesuszenia gleby. Aby wspomóc prawidłowy rozwój korzeni oraz zapewnić dostęp do składników pokarmowych, warto zastosować mulczowanie gleby korą drzewną lub innym materiałem organicznym. W ten sposób utrzymamy wilgotność podłoża i ograniczymy rozwój chwastów.

Pielęgnacja sadzonek rutewki Delavayi nie jest skomplikowana, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim, młode rośliny należy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie, aby zapewnić im wystarczającą ilość miejsca do wzrostu. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Warto także zastosować nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, które dostarczą niezbędnych składników pokarmowych. W przypadku wystąpienia chorób czy szkodników, należy natychmiast zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Jak przycinać rutewkę Delavayi?

Rutewka Delavayi wymaga regularnego przycinania, aby utrzymać ładny pokrój i zachęcić do obfitego kwitnienia. Najlepszym czasem na przycinanie jest wczesna wiosna, przed rozpoczęciem wegetacji. Należy usunąć wszystkie suche, chore lub zbyt gęsto rosnące pędy. Przy okazji można również wykonać formowanie krzewu, nadając mu pożądany kształt. Warto jednak pamiętać, że rutewka kwitnie na pędach ubiegłorocznych, dlatego nie należy przycinać zbyt mocno, aby nie usunąć pąków kwiatowych.