Artykuł sponsorowany

Jak dopasować sportową ortezę na kolano?

Jak dopasować sportową ortezę na kolano?

Jak dopasować sportową ortezę na kolano? Wybór odpowiedniej ortezy może być kluczowy dla ochrony i wsparcia stawu kolanowego podczas uprawiania sportu. Właściwe dopasowanie ortezy jest niezbędne dla komfortu, funkcjonalności i skuteczności jej działania. W poniższym artykule dowiesz się, jak prawidłowo dobrać i założyć sportową ortezę na kolano, aby zapewnić sobie optymalne wsparcie podczas aktywności fizycznej.

Wybór odpowiedniego rodzaju ortez

Sportowe ortezy na kolano dostępne są w różnych rodzajach, które mają na celu spełnić konkretne potrzeby osoby noszącej je. Ortezy profilaktyczne są przeznaczone dla osób, które chcą chronić swoje kolana przed urazami podczas uprawiania sportów takich jak koszykówka czy siatkówka. Ortezy funkcjonalne są zalecane dla osób z istniejącymi problemami stawów kolanowych, takimi jak niestabilność czy ból, a ich głównym zadaniem jest stabilizacja stawu. Ortezy rehabilitacyjne są stosowane po operacjach lub urazach w celu odbudowy siły mięśniowej i zakresu ruchu w stawie kolanowym. Przed wyborem ortez warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni model.

Pomiar obwodu uda i łydki

Aby prawidłowo dopasować ortezę na kolano, należy zmierzyć obwód uda i łydki. Pomiar obwodu uda wykonuje się mierząc około 15 cm powyżej środka stawu kolanowego, natomiast pomiar obwodu łydki wykonuje się około 15 cm poniżej środka stawu kolanowego. Należy użyć miarki krawieckiej, która nie rozciąga się, aby uzyskać dokładne wyniki. Pomiary te są niezbędne do wyboru odpowiedniego rozmiaru ortez.

Dopasowanie ortez według rozmiarów producenta

Każdy producent ortez na kolano posiada własną tabelę rozmiarów, dlatego ważne jest, aby sprawdzić rozmiarówkę konkretnej firmy przed zakupem. W tabelach rozmiarów zazwyczaj podane są wartości dla obwodu uda i łydki, a także długości ortez. Wybierając odpowiedni rozmiar, warto zwrócić uwagę na to, aby ortez nie była ani za ciasna, ani za luźna – powinna idealnie przylegać do nogi, ale jednocześnie nie powodować dyskomfortu czy uczucia ucisku.

Zakładanie i regulacja ortez

Po wybraniu odpowiedniego rozmiaru i rodzaju ortez na kolano, należy nauczyć się prawidłowo jej zakładać i regulować. Orteza powinna być założona na suchą i czystą skórę, najlepiej bezpośrednio na nogę lub cienką skarpetkę. Należy zacząć od umieszczenia ortez na kolanie, a następnie zapięcia pasków zaczynając od tych najbliżej stawu kolanowego. Paski powinny być odpowiednio napięte, ale nie za mocno, aby nie powodować ucisku ani krążenia.