Artykuł sponsorowany

Jak pielęgnować trawę z rolki?

Jak pielęgnować trawę z rolki?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zadbać o trawnik, aby był zawsze zielony i zdrowy? Pielęgnacja trawy z rolki może wydawać się skomplikowana, ale dzięki kilku prostym wskazówkom możemy cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok. W tym artykule dowiesz się, jak pielęgnować trawę z rolki, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Przeczytaj również: Czy cena powinna być głównym czynnikiem wyboru trawy z rolki?

Nawadnianie trawnika

Pierwszym krokiem w pielęgnacji trawy z rolki jest odpowiednie nawadnianie. Trawnik wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po układaniu rolki. Warto podlewać trawnik rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest już tak silne i woda nie paruje tak szybko. Nawadnianie powinno być dostosowane do warunków pogodowych – w upalne dni konieczne jest częstsze podlewanie, natomiast w chłodniejsze dni można ograniczyć ilość wody. 

Koszenie trawnika

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji trawnika jest regularne koszenie. Trawa z rolki powinna być koszona co 7–10 dni, a wysokość skoszonej trawy powinna wynosić około 4–5 cm. Warto pamiętać, aby nie kosić trawnika, gdy jest mokry, ponieważ może to uszkodzić trawę i utrudnić jej wzrost. Wybierając kosiarkę, warto zwrócić uwagę na jej regulację wysokości koszenia oraz możliwość zbierania ściółki. 

Nawożenie trawnika

Aby trawa z rolki rosła zdrowo i bujnie, konieczne jest regularne nawożenie. Nawozy mineralne dostarczają trawie niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor czy potas. Warto stosować nawozy o przedłużonym działaniu, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze do gleby. Nawożenie powinno być przeprowadzane 3–4 razy w roku – na wiosnę, wczesnym latem, późnym latem oraz jesienią. 

Usuwanie chwastów

Chwasty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia trawnika, dlatego warto je regularnie usuwać. Można to zrobić mechanicznie, za pomocą specjalnych narzędzi do usuwania chwastów lub ręcznie. W przypadku większej ilości chwastów warto rozważyć zastosowanie środków chwastobójczych, które skutecznie zwalczą niepożądane rośliny. Pamiętajmy jednak, aby stosować je zgodnie z instrukcją, aby nie uszkodzić trawy.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Ostatnim, ale równie ważnym elementem pielęgnacji trawy z rolki jest wertykulacja i aeracja trawnika. Wertykulacja polega na nacinaniu powierzchni trawnika, co pozwala na usunięcie martwej materii organicznej i poprawę przepuszczalności gleby. Aeracja natomiast polega na nakłuwaniu gleby za pomocą specjalnych narzędzi, co ułatwia dostęp tlenu do korzeni trawy.