Artykuł sponsorowany

Jak wykryć u psa dysplazję stawów?

Jak wykryć u psa dysplazję stawów?

Dysplazja stawów to poważna choroba, która może dotknąć naszych czworonożnych przyjaciół. Wykrycie jej na wczesnym etapie jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego leczenia i utrzymania dobrego stanu zdrowia psa. W artykule przedstawiamy informacje na temat tego, jak rozpoznać objawy dysplazji stawów u psów oraz jakie badania są niezbędne do postawienia diagnozy.

Jakie są objawy dysplazji stawów u psów?

Pierwszym krokiem w wykryciu dysplazji stawów u psa jest zwrócenie uwagi na jego zachowanie i ewentualne objawy bólu. Psy cierpiące na tę chorobę mogą mieć trudności z poruszaniem się, zwłaszcza po dłuższym odpoczynku, unikać wysiłku fizycznego czy skakania. Ponadto mogą być mniej aktywne niż zwykle, wykazywać oznaki bólu podczas dotykania lub manipulowania kończynami oraz utratę apetytu. Warto również obserwować sposób chodzenia psa – nieprawidłowości takie jak kulawienie czy sztywność mogą świadczyć o problemach ze stawami.

Aby potwierdzić obecność dysplazji stawów u psa, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Najważniejszym z nich jest radiografia, która pozwala na ocenę stanu stawów i wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre kliniki weterynaryjne oferują usługi takie jak rtg psa w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie można skorzystać z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Inne badania, które mogą być pomocne w diagnozowaniu dysplazji stawów, to badanie krwi oraz analiza płynu stawowego.

Czy istnieją czynniki ryzyka dla dysplazji stawów u psów?

Dysplazja stawów może dotknąć psów różnych ras, jednak niektóre z nich są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Do grupy większego ryzyka należą przede wszystkim duże i olbrzymie rasy psów, takie jak labradory, owczarki niemieckie czy bernardyny. Ponadto genetyka odgrywa istotną rolę – jeśli rodzice psa cierpieli na dysplazję stawów, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u ich potomstwa. Warto również pamiętać o znaczeniu odpowiedniej diety i dbałości o prawidłowy rozwój szkieletu psa, zwłaszcza w okresie wzrostu.