Artykuł sponsorowany

Jak zakłada się implanty zębowe?

Jak zakłada się implanty zębowe?

Implanty zębowe to coraz bardziej popularna metoda leczenia braków w uzębieniu, która pozwala na trwałe i estetyczne odbudowanie utraconych zębów. Dzięki nowoczesnym technologiom, zabieg wszczepienia implantu jest bezpieczny i przynoszący długotrwałe efekty. W artykule przedstawiamy, jak przebiega proces zakładania implantów zębowych oraz jakie są jego etapy.

W jaki sposób wykonuje się implanty zębowe? Krok po kroku

Pierwszym krokiem w procesie zakładania implantów zębowych jest konsultacja stomatologiczna, podczas której lekarz oceni stan zdrowia pacjenta oraz jego uzębienia. Ważne jest, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, takie jak choroby przewlekłe, zaburzenia krzepliwości krwi czy niekontrolowana cukrzyca. Lekarz dokonuje również szczegółowego badania jamy ustnej oraz analizuje zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić ilość i jakość kości, w której ma być umieszczony implant. Na tej podstawie tworzony jest indywidualny plan leczenia, uwzględniający rodzaj i liczbę potrzebnych implantów oraz sposób ich umieszczenia.

Drugim etapem jest zabieg chirurgiczny, podczas którego implant w Białymstoku zostaje wszczepiony w kość szczęki lub żuchwy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia w dziąśle, odsłaniając kość, a następnie przygotowuje miejsce na implant za pomocą specjalnych wiertel. Implant ma postać śruby wykonanej z biokompatybilnego materiału, najczęściej tytanu, która jest wkręcana w kość. Po umieszczeniu implantu, rana jest zaszywana i pozostawiana do gojenia się.

Ostatnim etapem leczenia implantologicznego jest integracja implantu z kością oraz odbudowa protetyczna. Proces ten nazywany jest osteointegracją i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od indywidualnych cech pacjenta i rodzaju użytego implantu. W tym czasie pacjent nosi tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które pozwala na normalne funkcjonowanie. Po zakończeniu procesu osteointegracji, lekarz odsłania implant przez niewielkie nacięcie w dziąśle i zakłada na niego abutment, element łączący implant z koroną protetyczną. Następnie na abutmencie umieszczana jest korona, która imituje naturalny ząb i przywraca pacjentowi pełną funkcjonalność oraz estetykę uśmiechu.