Artykuł sponsorowany

Jakie są fakty i mity na temat skalingu zębów?

Jakie są fakty i mity na temat skalingu zębów?

Skaling zębów to popularny zabieg stomatologiczny, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Chociaż jest to zabieg powszechnie wykonywany, wciąż krąży wiele mitów na jego temat. W tym artykule rozwiejemy niektóre z nich, przedstawiając jednocześnie fakty dotyczące skalingu zębów.

Przeczytaj również: Co najczęściej wywołuje podrażnienia dziąseł?

Czy skaling zębów jest bolesny?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat skalingu zębów jest przekonanie, że jest to bolesny zabieg. W rzeczywistości skaling zębów wykonuje się pod miejscowym znieczuleniu, co sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu. Oczywiście, wrażliwość zębów może występować po zabiegu, jednak jest to normalna reakcja organizmu i zwykle ustępuje po kilku dniach. W przypadku silniejszego dyskomfortu lekarz stomatolog może przepisać odpowiednie leki przeciwbólowe.

Częstotliwość wykonywania skalingu zębów zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego jamy ustnej. W przypadku osób z dużą ilością kamienia nazębnego oraz podatności na choroby przyzębia, skaling zębów w Zielonej Górze może być wykonywany nawet co 3 miesiące. Natomiast dla osób z dobrym stanem zdrowia jamy ustnej oraz prawidłową higieną, zabieg ten może być wykonywany raz na 6 miesięcy lub nawet raz na rok. Ostateczną decyzję o częstotliwości skalingu podejmuje lekarz stomatolog po przeprowadzeniu badania klinicznego.

Czy skaling zębów powoduje uszkodzenie szkliwa?

Kolejnym mitem jest przekonanie, że skaling zębów może uszkodzić szkliwo zębów. W rzeczywistości profesjonalnie przeprowadzony zabieg skalingu nie powoduje żadnych uszkodzeń struktury zęba. Wręcz przeciwnie, regularne usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej pomaga chronić szkliwo przed erozją oraz zapobiegać powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia. Ważne jest jednak, aby zabieg był wykonywany przez doświadczonego stomatologa, który stosuje odpowiednie techniki i narzędzia.