Artykuł sponsorowany

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, która może uratować ząb przed ekstrakcją. Wiele osób obawia się tego zabiegu, ale jest on niezbędny w przypadku zaawansowanego zakażenia miazgi zęba. W poniższym artykule omówimy trzy główne wskazania do leczenia kanałowego oraz dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia jamy ustnej.

Głęboka próchnica i zakażenie miazgi

Jednym z najczęstszych powodów, dla których stomatolog może zalecić leczenie kanałowe, jest głęboka próchnica. Próchnica powstaje na skutek działania bakterii, które niszczą szkliwo zęba i mogą dotrzeć do jego wnętrza. Gdy bakterie osiągną miazgę zęba, mogą wywołać poważne zapalenie i ból. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi, dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Dzięki temu ząb zostaje zachowany, a pacjent unika długotrwałych konsekwencji utraty zęba.

Kompleksowe leczenie kanałowe w Warszawie zapewnia Klinika BestWayDent.

Złamanie zęba i uszkodzenie miazgi

Innym wskazaniem do leczenia kanałowego jest złamanie lub pęknięcie zęba, które prowadzi do uszkodzenia miazgi. W takiej sytuacji ząb jest narażony na zakażenie bakteryjne, które może przenieść się na tkanki otaczające ząb i powodować poważne powikłania. Leczenie kanałowe pozwala na usunięcie uszkodzonej miazgi i oczyszczenie kanałów korzeniowych, co zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Następnie ząb jest odbudowywany za pomocą korony lub innego rodzaju uzupełnienia, co przywraca jego funkcję żucia i estetykę.

Martwica miazgi zęba

Martwica miazgi to kolejne wskazanie do leczenia kanałowego. Martwica może być wynikiem urazu, głębokiej próchnicy lub wcześniejszego leczenia stomatologicznego. W przypadku martwicy miazgi zęba, tkanka ta przestaje być ukrwiona i zamiera, co prowadzi do gromadzenia się bakterii i toksyn wewnątrz zęba. Jeśli nie zostanie przeprowadzone leczenie kanałowe, infekcja może rozprzestrzenić się na sąsiednie struktury, takie jak kość czy staw skroniowożuchwowy, powodując poważne powikłania. Leczenie kanałowe pozwala na usunięcie martwej miazgi i oczyszczenie kanałów korzeniowych, co pozwala na zachowanie zęba i utrzymanie zdrowia jamy ustnej.