Artykuł sponsorowany

Wykonanie dachu płaskiego - z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Wykonanie dachu płaskiego - z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Wykonanie dachu płaskiego to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza w przypadku budynków komercyjnych, przemysłowych i wielorodzinnych. Dachy płaskie charakteryzują się prostotą konstrukcji, łatwością aranżacji przestrzeni na dachu oraz niższymi kosztami w porównaniu z dachami stromymi. W artykule omówimy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy realizacji dachu płaskiego, jakie są główne czynniki wpływające na cenę oraz jak można oszczędzić na inwestycji.

Materiały i technologie stosowane w dachach płaskich

Na koszt wykonania dachu płaskiego wpływa przede wszystkim wybór materiałów i technologii. Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych należy styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Styropian jest najtańszym rozwiązaniem, ale nie zawsze spełnia wymagania termoizolacyjne. Wełna mineralna jest droższa, ale zapewnia lepszą izolację akustyczną i termiczną. Pianka poliuretanowa jest najdroższym materiałem izolacyjnym, ale oferuje najlepsze właściwości termoizolacyjne i szczelność. Technologie stosowane w dachach płaskich to m.in. papa termozgrzewalna, membrana PVC czy TPO. Wybór technologii wpływa na koszt wykonania dachu, ale także na jego trwałość i łatwość utrzymania.

Koszty robocizny i transportu

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na koszt wykonania dachu płaskiego jest robocizna. W przypadku dachów płaskich warto zainwestować w doświadczonych fachowców, którzy zagwarantują prawidłowe wykonanie dachu oraz jego szczelność i trwałość. Koszty robocizny mogą się różnić w zależności od regionu Polski, a także od specjalizacji ekipy budowlanej. Transport materiałów również wpływa na koszt inwestycji - im większa odległość od miejsca zakupu materiałów do miejsca budowy, tym wyższe będą koszty transportu.

Dodatkowe elementy dachu płaskiego

Warto również pamiętać o dodatkowych elementach dachu płaskiego, które mogą wpłynąć na koszt inwestycji. Należy do nich zaliczyć m.in. systemy odwodnienia, takie jak rynny czy spusty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dachu. Dodatkowo, jeśli chodzi o wykonanie dachu płaskiego, warto rozważyć montaż barier przeciwśniegowych oraz systemów mocujących dla instalacji fotowoltaicznych czy klimatyzacyjnych. Koszt tych elementów zależy od ich jakości, rodzaju oraz ilości.